Копаоник

blog image

Ако барате планина што ќе ги задоволи сите ваши потреби, вие сте на вистинското место затоа што Копаоник има сè што сакате.
Ова е совршена опција за одмор ако одите самостојно, како и за незаборавен одмор со пријателите. Од друга страна, мора да ја посетите кога патувате со целото семејство.

Планинска кралица на Србија


Копаоник, најголемата планина на централна Србија, се протега во должина од 83 км, од планинскиот регион над Митровица на северозапад, со серија на врвови повисоки од 1600м, до највисокиот дел на масивот наречен Равни Копаоник со врвовите: Гобеja (1934 м.), Карман Вучак (1936 м), Суво Рудиште (1976 м) и Панчишев Врв (2017 м).

Националниот парк

Националниот парк Копаоник е основан во 1981 година и брои голем број ендемични и ретки видови на растенија и животни и е една од областите со најголема стапка на биолошка разновидност во Србија. Копаоник има 175 видови птици, вклучувајќи ги и заштитените како клукајдрвец и дрозд. Главните претставници на фауната од цицачи се дива свиња и дива мачка.

Планината носи статус на најатрактивниот скијачки центар на овој дел од Балканот и објектите се наоѓаат на врвот на планината, а не во подножјето, како што е вообичаено во слични светски скијачки центри.

Транспорт

Копаоник е добро поврзан со главните транспортни патишта во Србија и е лесно достапен.

Сместување

Во Копаоник е многу лесно можете да најдете сместување бидејќи има голем број на хотели за сечив вкус. Скоро секој хотел во Копаоник има бања и велнес центар, и се направени во чекор со светските стандарди.

Скијање и сноубординг

Копаоник во главно е дестинација за скијање и сноубординг. Луксузените хотели и забавата исто така привлекуваат голем број на туристи. Има 24 ски-лифтови, со 70 км (43 милји) скијачки патеки за сите категории. Неговиот највисок врв е на 2.017 m надморска височина. Времетраењето и квалитетот на снежните врнежи и идеалните скијачки терени привлекуваат забрзано зголемување на бројот на гости. Има благи зими со многу снежни врнежи. Снегот започнува кон крајот на ноември и често трае до првиот ден на мај, што е во просек 160 дена во годината. Благодарение на вештачкиот снежен систем, скијачката сезона трае подолго и е инсталиран на 97% од ски-центарот.


Веб камери од скијачкиот центар

Покрај патеките за алпско и нордиско скијање има и „snow park“, за екстремни скијачи и сноубордери, во кој се организираат многу натпревари. Ако не сте личност која ја привлекуваат зимските спортови, можете да уживате во пешачење. Се организираат голем број на пешачења придружувани со водичи, а поделени се според должина на патеката и висинската разлика.

И кога ќе огладнете по сите тие активности, рестораните овде ја оправдуваат високата репутација на планината, позната по националните специјалитети што мора да ги пробате кога сте во посета. Многу ресторани служат и модерна кујна. Богатата понуда на здравје и бањи го одобрува фактот дека Копаоник го следи трендот на светот. Овозможува нуркачи и бројни видови сместување достапни за секој џеб.

Забава

Оваа планина е омилен зимски центар кај помладите и популацијата заради добрата забава и богатиот ноќен живот. Копаоник е познат по својата „après-ski“ забава, која продолжува до раните утрински часови во некои од големиот број на кафулиња, барови, дискотеки и клубови во туристичкиот центар.

Секоја година од 23 март до 29 март се организира Big Snow фестивалot. Фестивалот собира меѓународни изведувачи на реге, џез и електронска музика.

Со толку многу работи што треба да се направат и толку многу места да се видат, .. падините, пејзажите и патеките, Копаоник е идеално  место и за оние што бараат авантура, како и за оние кои бараат мир.

  • Копаоник
  • Србија
  • скијачки центар
  • хотели
  • скијање